Menü
Bezár

C2-es XCO futam Csömörön

2014. június 21, 10:31

Hová menjünk „ügyesedni”? Sokszor megfogadtam már, hogy az MTB ezen szakága nem nekem való. Ezt a véleményemet továbbra is tartom, de ez most közel volt, nem jártam még ott és a csapatérdek is kívánta, hogy pontszerzés gyanánt tiszteletemet tegyem a „vének” futamán. Alapvetően az a problémám ezzel a versenytípussal, hogy kb 20 km versenyzésért ugyanúgy fel kell áldozni egy teljes napot, sőt, mivel a pályabejárás reggel lehetséges 8-tól, vagy előző nap, ezért még szállás is szükséges lehet. A pálya-lakóhely közötti km-ek számával pedig a maradék motivációm is exponenciálisan lecsökken… De most nem így volt és ezt nem bántam meg! Szépen összekészültem, mintha egy maratonra mennék és már 8-kor a nevezési sátornál intéztük Baresszal a rajtszámokat. A gyakorlókörökre az edzőkerekeket tettem fel, azokat mégiscsak „olcsóbb” centírozni, mint a racing szettet. Mivel láttam a pályavideót, kerestem a számomra nehéz „gyakorlatokat” és ezek pedig az ugratók voltak. A nyomvonal (a kezdők számára, mint én is) zseniálisan van felépítve. Ez lehet, hogy nem volt szándék, de ha végigmegyünk rajta, szépen fokozatosan vezet rá a legnehezebb ugratóra, folyamatosan emelve azok magasságát és számát. Először egy többszörös rönkös lépcsősor jött, végén egy kisebb dobbantóval, azután egy kb félméteres az erdőben, ahol az érkezés után rögtön fékezni kellett, mert kanyar jött. Ezután következett egy hármas lépcső, a végén egy nagyobbal, majd a „színpados” ugrató, ahol kb 80 cm lehetett a szintkülönbség. A nehéz azonban az volt, hogy kb másfél méterre egy rönköt raktak keresztbe az érkező részre, így azt is túl kellett ugrani (ha nem akartad odacsapni a hátsó kereket), ami legalább 3méteres repülést jelentett a levegőben. Innen még pár trükkös kanyar, majd a patak előtt egy komoly letörés, keresztben egy gyökérrel a tetején. Kb 5-6 méteres szintkülönbség és egy (nekem) elég meredek (talán 80 fokos?) lejtő. Ez volt az egyetlen elem, amit nem tudtam megoldani (fejben) és emiatt a pályán sem, hanem a „chicken way-t” választottam. Persze voltak sokan, akik itt is lejöttek, de nekem kell még egy kis gyakorlás hozzá… A nyomvonal rendkívül kanyargós és technikás, tényleg minden benne van 1 körben, amire szükség lehet egy-egy komolyabb maratonon is. Egy pillanatra sem lehet kihagyni, pihenni, mert rögtön hibázol, vagy elveszik a lendület és le kell szállni. Olyan gyorsan jönnek a változó körülmények, hogy itt nagyon hamar kiderül az is, ki hogy tudja kezelni a technikát! Kezdem megérteni, mi az értelme az 1x11-es rendszereknek…kisebb meghibásodás (nincs első váltó) és könnyebb kezelhetőség (csak hátul váltasz) és persze a súly. Miután az U17-es srácok megmutatták hogyan kell megugrani a nagy dobbantót, már nekem is ment. Először azért még bizonytalan volt az érkezés, de 5. ugrás után már úgy éreztem, hogy ez a versenyen is menni fog! Ha nem is minden körben, de mindenképpen megcsinálom! A pályajárás után jöttek a gyerekfutamok. Jó volt látni, ahogy ennek is már milyen komoly rendszere van! A „verseny” már a pumpapályán elkezdődött, ahol a kölykök tekerés nélkül a hullámokon pumpálva teljesítették a kört, vagy 8-ast, ha épp a két kört kötötték össze. Hibapont járt a beletekerésért, ami a rajtoltatásnál 10-20-30mp-es hátrányt is jelenthetett. Ezután az ügyességi pálya jött, ahol szintén pontozták a gyakorlatokat. Megjegyzem, hogy ezeken a gyakorlatokon a fél felnőtt mezőny elvérezne!!! Edzőtáborban én is csináltam a gyerekekkel és tényleg komoly ügyességet igényel, viszont ha ezek mennek, akkor már minden tudás a kezükben lesz, ami csak arról szól, hogyan maradjunk nyeregben bármilyen szituációban. A gyerekeknek korosztályok szerinti nehézségű és hosszúságú pályát jelöltek ki. A hangulat hihetetlen! A kicsiknek szurkol mindenki, ők meg úgy mozognak a bringán, ahogy én már sosem fogok… A „fun” kategóriák versenye után még kimentem egy kicsit gyakorolni a nagy pályára, majd délután 4-kor mi is elrajtoltunk, Master 1-2-3 kategóriák hullámokban indítva. M1-ben 10-en voltunk, de részemről a teljesítés és a különböző pályaelemek minél jobb kivitelezése volt a cél. Első körben már a rajt után a 8-adik voltam (mondom, hogy nem nekem való ez… :)), majd az emelkedőkön szépen jöttem felfelé, egészen a 6.-ig. A nagydobbantót úgy terveztem, hogy első körben megugrom, aztán fáradtság függvénye lesz a többiben. Az ugyanis szintén nem elhanyagolandó, hogy hiába gyakorolunk be egy elemet egymás után többször is jól, versenyintenzitáson egész más a helyzet. Ha fáradtan érkezel meg egy ilyenhez és hibázol, abból nagy bukfenc lehet… Első körben tehát nekimentem. Ugrottam, de az érkezés kicsit bizonytalan volt. Másodikban inkább elmentem a kerülő útra, de aztán jött a 3. kör. Roni ott ál a dobbantó mellett, na ha most is kikerülöm, az életben nem mosom le magamról, amit utána kapok tőle… :). Jön is a bíztatás, Ugorj Lackó!!! és megugrottam szépen, ahogy kell! Ez volt nekem a legnagyobb sikerélmény, na meg a pumpapálya :). A 4. körben persze megkaptam a „chicken way” miatt a „szitkokat”, de ott már éreztem, hogy fáradok és nem kockáztattam. Majd legközelebb, ha erre járok… Utánunk persze jött az elit mezőny, nemzetközi versenyzőkkel, olimpikonjainkkal, akik megmutatták, hogy is kell itt végigmenni 5 perccel gyorsabban…egészen más dimenzió és ők pedig ugyanezt mondják egy világkupa élmezőnyre saját magukhoz képest! De épp ezért van ez a hely, ahol már a kicsiket is jól tudják edzeni és szoktatni az MTB-hez. Komolyan irigylésre méltó az a munka, amit néhány klub fektet most az utánpótlás nevelésbe, többek között a FOCUS TEAM HUNGARY is. A kicsik zseniálisak és ha csak egy részük dönt úgy, hogy versenyezni akar később is, óriási előnnyel indulnak hozzánk képest és ez a LÉNYEG! Úgyhogy akinek (szülők) ilyesmi motoszkál a fejében, bátran keresse meg a klubunkat, mert példaértékű szakmai munka az, ami ott folyik! HAJRÁ! KakLac A kicsik dicsőségtáblája pedig álljon itt tanulságképpen a „nagyoknak”!